Stowarzyszenie wędkarskie "ZYJ"

Data powstania: 27 lipiec 2016 rok
Adres: ul. Damrota 33, 42 – 622 Świerklaniec
Tel. 516 139 508
Regon: 365026703
NIP : 6452547896

Skład Zarządu Stowarzyszenia Wędkarskiego „ZYJ”:
Eugeniusz Cholewa - Prezes
Józef Karwat - Zastępca Prezesa
Piotr Wojtok - Członek Zarządu
Tadeusz Banach - Skarbnik
Aleksander Wojtczak - Sekretarz

Komisja rewizyjna:
Ryszard Kóna
Michał Bryła
Grzegorz Nowak

 

 

 

Aktualności

05.09.2017

Podsumowanie piątej edycji Zawodów Wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Świerklaniec.
2 września zawody odbyły się na stawie w parku w Świerklańcu. Pomimo deszczowej aury wystartowało w nich 37 zawodników. W ciągu 3 godzin najwięcej ryb udało się złowić Grzegorzowi Groszkowi. Waga 7086 g dała mu pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Paweł Neuman, który złowił ryby o łącznej wadze 6060 g. Trzecie miejsce zajął Norbert Kołaczyk, który złowił ryby o wadze 6028 g. Wędkarze, którzy znaleźli się na podium otrzymali puchary i pamiątkowe dyplomy, a także mogli wybrać jedną spośród atrakcyjnych nagród. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali z rąk wójta Marka Cyla upominki. Także współorganizatorzy konkursu - Stowarzyszenie Wędkarskie "Zyj" w Świerklańcu znaleźli chwilę na uhonorowanie wójta. Jako podziękowanie za to, co Urząd Gminy Świerklaniec robi dla Stowarzyszenia "Zyj", przyznali wójtowi statuetkę z całości wykonaną z węgla.

 

06.06.2017

Zawody o Pucha Wójta

W sobotę 3 czerwca odbyły się piąte Zawody Wędkarskie w Parku w Świerklańcu o Puchar Wójta Gminy Świerklaniec dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Młodzi wędkarze startowali w dwóch grupach wiekowych. Grupa młodsza – dzieci w wieku od 6 do 10 lat, oraz grupa starsza – młodzież wieku od 11 do 16 lat.

Wyniki w grupie młodszej:
1 miejsce – Szymon Groszek lat 8, waga 2200 g
2 miejsce – Anna Werner lat 6, waga 1840 g
3 miejsce – Katarzyna Bujoczek lat 6, waga 1760 g

Wyniki w grupie starszej:
1 miejsce – Karolina Maniura lat 11, waga 1500 g
2 miejsce – Aleksandra Drabek lat 12, waga 940 g
3 miejsce – Mikołaj Rosenbaum lat 14, waga 730 g.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali atrakcyjne nagrody. Organizatorami zawodów byli Urząd Gminy Świerklaniec i Stowarzyszenie Wędkarskie „Zyj”.22.05.2017


 21.05.2017
Zawody wędkarskie o puchar Stowarzyszenia Wędkarskiego „ZYJ” z dnia 13 maja 2017 roku

I miejsce - Sebastian Ćwik,
II miejsce - Sebastian Kula;
III miejsce - Stefan Graniczny.

Uczestnicy I Zawodów o Puchar Stowarzszenia Wędkarskiego „ZYJ”. Zdobywcy pierwszych miejsc z niepowtarzalnymi pucharami z węgla.


Staw „Zyj” w parku świerklanieckim

Staw w parku świerklanieckim powstał w latach 1873 – 1878. Park w Świerklańcu został założony w XVIII wieku przez właścicieli posiadłości, którą była rodzina Donnersmarcków mieszkająca w średniowiecznym zamku. Pod koniec XIX wieku Guido von Donnersmarck wybudował dla swojej żony – Blanki de Paiva zespół pałacowy zwany „Małym Wersalem”. Wraz z Małym Wersalem powstał Pałac Kawalera. Zachował się z okresu świetności amfiteatr oraz kościół i grobowiec rodziny Donnersmarcków zwany śląskim „Tadż Machal”. W 1945 roku pałac i stary zamek zostały zniszczone przez pożar, a w 1962 budowle zostały zburzone i rozebrane. Powierzchnia całkowita parku to 180 hektarów. Staw o powierzchni 6,2 hektara stanowił uwieńczenie tarasów pałacowych. Jest on głęboki od 140 do 170 centymetrów. Dno stawu jest miejscami piaszczyste, jednak w większości muliste. Wokół stawu znajdują się 52 stanowiska wędkarskie. Bogata jest fauna i flora, uwaga zwiedzających skupiona jest na różnorodności gatunków ptactwa. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę rybacką i zainteresowane jest gatunkami ryb żyjącymi w stawie. Wędkarz ma okazję złapać: karpia, leszcza, płoć, lina, wzdręgę, węgorza, szczupaka, okonia, sandacza, amura, karasia srebrnego i złocistego oraz krąpia. Staw jest własnością gminy Świerklaniec. Na drodze zawartego porozumienia wójt gminy umożliwił Stowarzyszeniu Wędkarskiemu „Zyj” prowadzenie na stawie gospodarki rybackiej i zezwolił na amatorski połów ryb. Staw jest miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców gminy, szczególnie tych z pasją wędkarską. Staw nazwany został przez miejscową ludność „Zyj”. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „see”, co w niemieckim języku oznacz staw, a czyta się „zyj”.

Załącznik - Regulamin amatorskiego połowu ryb na Zbiorniku Wodnym w parku świerklanieckim.
Załącznik - Warunki wędkowania dla niezrzeszonych.

 

 

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec