Finał 26. WOŚP w gminie Świerklaniec

14 stycznia po raz 26. grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Również na terenie gminy Świerklaniec odbyły się zbiórki pieniędzy, którym towarzyszyły niecodzienne wydarzenia. Nad Zalewem Nakło-Chechło Morsy z Chechła Rodem zorganizowały „Bieg w samych gaciach” oraz czwarte morsowanie z okazji WOŚP. Natomiast w Nakle Śląskim odegrano międzypokoleniowe jasełka.

W niedzielne przedpołudnia grupa około 40 skąpo ubranych osób biegła wokół zalewu. Z okrzykiem na ustach „kto morsuje - nie choruje” miłośnicy zimna przebiegli około 6 km przy temperaturze wynoszącej kilka stopni poniżej 0 (przez wiatr temperatura odczuwalna wynosiła momentami nawet kilkanaście stopni na minusie). Był to nieoficjalny „Bieg w samych gaciach”, który Morsy z Chechła Rodem zorganizowali po raz pierwszy, ale jak mówiła Olga Pasamonik - główna organizatorka – na pewno nie po raz ostatni.
Po biegu trzeba było dobrze się rozgrzać, bo przecież zaraz morsów czekało kolejne zderzenie z zimnem – kąpiel w zalewie. Energetyczną rozgrzewkę poprowadziła Klaudia Sobczyk z Galerii Fitenssu i Tańca w Tarnowskich Górach.
Punktualnie o godz. 12.00 na komendę około 200 osób wbiegło do wody, której temperatura wynosiła 1,6 stopnia Celsjusza. Przy tej okazji trwała zbiórka do puszek. Środki przekazano Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl.
Podobną zbiórkę pieniędzy prowadzono w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Tam, w niedzielne popołudnie, odbyły się jasełka w wykonaniu dzieci, rodziców oraz personelu gminnego przedszkola w Nakle Śląskim. Przedstawienie opowiadało o miłości i połączyło czasy współczesne z wydarzeniemi, które obywały się ponad 2000 lat temu w Betlejem.

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec