Ostrzeżenie przed wchodzeniem na zamarznięte akweny

W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o nadchodzących silnych mrozach i śnieżycach apelujemy o zachowanie ostrożności przed wejściem na lód. Oddział Miejski WOPR Katowice alarmuje, że powstająca w pokrywa lodowa przy strefie brzegowej może sprawiać wrażenie stałej i grubej, jednak w odległości już kilku metrów od brzegu jej trwałość będzie drastycznie się zmniejszać.


Jak się okazuje wchodzenie na zamarznięte jezioro czy staw nie jest zabronione i za przebywanie na tego typu obszarach nie grozi żadna kara. Policja ma więc związane ręce. Najważniejszy jest więc "zdrowy rozsądek"
Główną przyczyną wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym jest lekkomyślność osób, które nie zastanawiając się nad konsekwencjami wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Unikniemy niebezpieczeństwa tylko wtedy, gdy nie będziemy wchodzić na pokryty lodem akwen. W innym przypadku zawsze musimy wziąć pod uwagę możliwość załamania się lodu, co dla nas samych lub innych osób może skończyć się tragicznie.
Pamiętajmy, że jeziora zaczynają zamarzać i odmarzać od brzegu, dlatego na środku każdego zbiornika wodnego pokrywa lodowa będzie zawsze najcieńsza. Poza tym na Zalewie Nakło-Chechło są miejsca, gdzie lód zawsze będzie cieńszy ze względu na istniejące na dnie źródła.
Korzystając z naturalnych zbiorników wodnych, pamiętajmy:
1. Lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości, pęknięć, ubytków. Uważajmy, bo pod przysypanym śniegiem lodem mogą znajdować się zdradliwe przeręble.
2. Lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości.
3. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, rzeki i jeziora.
4. Nie wchodźmy na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma.
5. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby. Gwarantuje to zapewnienie pomocy w przypadku załamania się lodu.
6. Jeśli usłyszymy, że lód pęka, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
Gdy załamie się lód:
1. Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, w miarę możliwości przed rozpoczęciem akcji ratunkowej wezwij pomoc dzwoniąc na: europejski numer alarmowy 112, pogotowie ratunkowe 999, policję 997, czy straż pożarną 998.
2. Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby zapewnij sobie ich pomoc.
3. Ratując osobę, pod którą załamał się lód najlepiej jest podczołgać się do niej. Nie biegnijmy, gdyż może to spowodować dalsze załamywanie się lodu.
4. Osoba tonąca nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej w takim przypadku położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wsunąć na lód. Jeżeli to się udało, to dalej należy poruszać się w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli na miejscu są osoby ratujące należy stosować się do ich wskazówek.
5. Do ratowania wykorzystajmy rzeczy będące w zasięgu ręki, np. długi szalik czy gałąź. Ostrożnie podajmy poszkodowanemu drugi koniec i bezpiecznie wyciągnijmy na lód.
6. Pamiętajmy, że człowiek w lodowatej wodzie może przeżyć tylko kilka minut.
Urząd Gminy Świerklaniec, Ochotnicze Straże Pożarne i Komenda Powiatowa Policji apelują o zachowanie ostrożności.

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec