Konwentykiel już za nami

Elegancja, szyk, uroda, historia, miłość... jest wiele słów jakimi można streścić to, co działo się w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. 18 lutego odbył się tam II Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych – niezwykłe wydarzenie (tym razem) poświęcone miłości.

"Od pieniądza potężniejsza jest miłość, czyli, jak uczucie zmieniło życie najbogatszych, śląskich przemysłowców", to tytuł wykładu prowadzonego przez dr Łukasza Zimnocha i dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, który poświęcony był historiom miłosnym śląskich potentatów przemysłowych. Spotkanie w Pałacu Kawalera było skierowane głównie dla par, ale nie tylko pary znalazły coś dla siebie. Przed oficjalnym rozpoczęciem Konwentyklu odbyły się fotołowy. Okazja dla fotografów do uchwycenia w kadrze piękna modelek w strojach historycznych we wnętrzach zabytkowego pałacu.
Konwentykiel w Pałacu był niezwykłym połączeniem lekcji historii i kultury podanych w niezwykle lekkiej i przyjaznej formie.
W trakcie tego show odbyły się: wykład, pokaz mody i smakowanie świerklanieckich specjałów kulinarnych. Publiczność czarowali mistrzowie świata w tańcach latynoamerykańskich Kacper Pawłowski i Magdalena Dederko.
Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych odbył się już po raz drugi. Pierwszy został zorganizowany w Pałacu w Nakle Śląskim.
- Tym razem chcemy pokazać wielkich magnatów przemysłowych i ich przemianę pod wpływem silnego uczucia – mówił dr Łukasz Zimnoch, pomysłodawca.
II Konwentykiel zorganizowany został wspólnie przez Szlak Magnatów Przemysłowych, Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu i Gminę Świerklaniec.
- Pałac Kawalera i park go okalający to wspaniałe miejsca do wspominania i kultywowania historii – mówił Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.
Szlak Magnatów Przemysłowych to pomysł na połączenie w jedną całość miejsc i historii związanych z magnatami, którzy odegrali kluczową rolę w uprzemysławianiu Górnego Śląska. Realizację pomysłu zainicjował cykl artykułów w Dzienniku Zachodnim.

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec