Już jest monitoring niskiej emisji w gminie Świerklaniec!

Gmina Świerklaniec zakupiła sześć sensorów mierzących natężenie szkodliwych pyłów w powietrzu. Dostarczyła je jedna z wiodących firm na rynku. Czujniki mierzą m. in. natężenie szkodliwych pyłów PM 1, PM 2.5, PM 10 oraz dane takie jak temperatura, wilgotność czy ciśnienie.

Sieć czujników w czasie rzeczywistym pokazuje zanieczyszczenia powietrza i na bieżąco przekazuje informacje na ich temat na platformę Airly. Za pośrednictwem mapy na stronie internetowej airly.eu (klikając „przejdź do mapy”) i specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne, która wykorzystuje technologię GPS, mieszkańcy gminy mają informację o jakości powietrza w danym miejscu. Z platformy Airly korzystają także portale internetowe interia.pl i onet.pl i również na nich można sprawdzić jakość powietrza w gminie Świerklaniec. Udostępniając swoją lokalizację program automatycznie pokaże jakość powietrza według danych sensora umiejscowionego najbliżej miejsca, w którym przebywamy.
Czujniki są zlokalizowane w Nowym Chechle na budynku szkoły podstawowej, w Orzechu na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w Nakle Śląskim na szkole podstawowej i na budynku przy ul. Sportowców oraz w Świerklańcu na budynku szkoły podstawowej przy ul. Młyńskiej oraz na Pałacu Kawalera.
Wiedza na temat zanieczyszczenia powietrza może bezpośrednio przyczynić się do zwiększenia świadomości mieszkańców i ułatwi walkę ze smogiem.
Oprócz UG na montaż sensorów zdecydowały się też osoby prywatne z terenu gminy Świerklaniec. Dziękujemy za ich zaangażowanie w działania proekologiczne.

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec