Rozstrzygnięto przetarg grupy zakupowej GZM na zakup energii

Grupa zakupowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), w skład której wchodzi również Gmina Świerklaniec, w 2019 roku zakupi niemal pół terawatogodziny energii elektrycznej za ponad 192 mln złotych kupi. To efekt rozstrzygnięcia drugiego przetargu na energię przeprowadzonego przez grupę.

Jak poinformowała Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej urzędu metropolitalnego, w czwartek 15 listopada rozstrzygnięto przetarg grupy GZM, w którym 73 zamawiających, skupiających 289 jednostek, za łącznie prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej w 2019 r. zapłaci 192,4 mln zł brutto. Najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym w połowie października drugim postępowaniu złożyła spółka Tauron Sprzedaż GZE.
Pierwotnie grupę zakupową GZM pod kątem zakupu prawie 1 TWh (terawatogodziny) energii na dwa lata utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek. W trwającym od początku sierpnia br. pierwszym przetargu również Tauron złożył najtańszą z trzech propozycji - za 402,1 mln zł brutto.
Założony przez uczestników grupy zakupowej budżet opiewał jednak wtedy na 336,7 mln zł. Ponieważ najtańsza oferta przekroczyła go o 20 proc. (65 mln zł), nie wszyscy członkowie grupy zdecydowali się z niej skorzystać i przetarg na początku października został unieważniony.
Przedstawiciele GZM przyznają, że w obecnym przetargu nieznacznie wzrosła cena za jedną megawatogodzinę (średnia cena dla wszystkich grup taryfowych objętych postępowaniem). W pierwszym przetargu wynosiła ona 331,97 zł/MWh netto, a w drugim - 335,71 zł/MWh netto.
Metropolia GZM przypomniała, że do drugiej metropolitalnej grupy zakupowej przystąpiło o 15 zamawiających i o 18 jednostek mniej, niż w poprzednim postępowaniu. Różnica ta ma wynikać z faktu, że część zamawiających, biorących udział w poprzednim przetargu, była zainteresowana zakupem energii tylko na 2020 r. ponieważ na 2019 r. posiadają jeszcze obowiązujące umowy.
Z przeprowadzonych po pierwszym przetargu analiz zatrudnionych przez Metropolię specjalistów wynikało, że na podwyżki cen energii wpłynęło kilka czynników, np. wzrost kosztów produkcji energii czy zakupu zielonych certyfikatów.

Budżet partycypacyjny

Gospodarka odpadami

facebook

Projekty unijne

Poświadczenie Skutecznego Użytkownika

 

CAF dla Gminy Świerklaniec