Wielkimi krokami zbliża się zima. Temperatury spadają, a nocami występują już pierwsze przymrozki. To zmusza właścicieli budynków do ogrzewania.

Niestety czuć to coraz bardziej i to dosłownie. Dym jest nie tylko śmierdzący, ale przede wszystkim nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia i życia. Są jednak sposoby na ograniczenie uciążliwego smogu.

Pomimo Programów Ograniczenia Niskiej Emisji i dotowania przez gminę wymiany starych źródeł ciepła, w dalszym ciągu w wielu domach na terenie gminy Świerklaniec spotkać można kotły węglowe starego typu. Powoduje to, że od jesieni aż do wiosny zmagamy się z problemem niskiej emisji (tj. wprowadzaniem do powietrza bez potrzeby znacznej ilości pyłów i szkodliwych gazów z lokalnych kotłów). Największym problem nie jest jednak samo paliwo (czyli węgiel), a jego nieumiejętne spalanie. Przyjmując, że przeciętny mieszkaniec gminy nie spala śmieci, ani innego rodzaju szkodliwych substancji, ilość szkodliwego dymu powstałego podczas spalania węgla można ograniczyć prawie do zera. Jak tego dokonać? Zmienić technikę spalania. Duże ilości snującego się z kominów dymu prawie zawsze oznacza nieumiejętną technikę spalania, czyli rozpalanie paleniska „od dołu”. Popularną praktyką jest rozpalanie w pierwszej kolejności papieru wraz z drewnem, a później zasypanie stosu węglem. Powoduje to wytwarzanie ogromnej ilości dymu, bo węgiel nie jest nagrzany do odpowiedniej temperatury. Inaczej sprawy się mają, gdy piec starego typu rozpalimy „od góry”. Technika ta polega na wsypaniu w pierwszej kolejności węgla i podpaleniu rozpałki umiejscowionej na węglu. Co to daje? Temperatura na górze jest wysoka i węgiel spala się bez dymienia. Schemat rozpalania pieca węglowego „od góry” pokazany jest na grafice. W przypadku pytań dotyczących tego typu rozpalania można zgłaszać się do referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Świerklaniec przy ul. Młyńskiej 3 lub zadzwonić pod nr telefonu 32 284 74 37.