29 listopada w zabytkowym Pałacu Kawalera w Świerklańcu odbędzie się koncert w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. W programie Johann Sebastian Bach – 6 Sonat na skrzypce i klawesyn w wykonaniu Piotra Pławnera i Marka Toporowskiego.

Koncert odbędzie się o godz. 19:00. Wejściówki w cenie 20 zł do kupienia w Gminnym Ośrodku Kultury w Świerklańcu z siedzibą w Nakle Śląskim przy ul. Głównej 52.

Piątek 29.11.2019
19.00 Świerklaniec Pałac Kawalera, ul. Parkowa 30
Program: Johann Sebastian Bach – 6 Sonat na skrzypce i klawesyn
Wykonawcy: Piotr Pławner – skrzypce Marek Toporowski – klawesyn

Pałac Kawalera w Świerklańcu będzie 29 listopada 2019 roku miejscem wyjątkowego koncertu, podczas którego swój niezwykły talent i wirtuozerię zaprezentują światowej sławy artyści: skrzypek Piotr Pławner i klawesynista Marek Toporowski.

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Jest cenionym pedagogiem, zdobywcą najwyższych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, laureatem I miejsca w Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Gra i talent Piotra Pławnera zostały wielokrotnie uznane przez międzynarodową krytykę. „To jeden z największych talentów naszych czasów. To geniusz, który swoją demonicznością, brawurą i wirtuozerią rozbudzi nawet najbardziej oschłą publiczność” – tak o Piotrze Pławnerze wypowiadał się Yehudi Menuhin, amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent. Piotr Pławner gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1769.
Marek Toporowski – klawesynista, organista, kameralista i dyrygent – jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie. Jego repertuar klawesynowy obejmuje utwory renesansu, baroku i wczesnego klasycyzmu. Jako solista Marek Toporowski daje recitale w kraju i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Jest twórcą „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”.

W wykonaniu tych wspaniałych artystów usłyszymy 6 Sonat na skrzypce i klawesyn Johanna Sebastiana Bacha, które powstały z myślą o muzykach o najwyższych umiejętnościach. To skrzypcowo-klawesynowe dzieła, w których Bach definitywnie zrywa z tradycją basso continuo, nadając obu partiom autonomiczne znaczenie. Zastosowane tu nietypowe dla niego techniki kompozytorskie ukazują nieco odmienny – pozbawiony zwykłej powagi czy surowości – wizerunek kompozytora. Koncert w Pałacu Kawalera to niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, którego nastrój i wirtuozeria zaproszonych artystów na długo zapiszą się w naszej pamięci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia

Sponsorami Festiwalu są Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz WĘGLOKOKS KRAJ Sp. z o.o.

Więcej na www.gorczycki.pl