Kolonia Nowe Chechło została założona w roku 1776 przez ród Donnersmarcków ze Świerklańca. Nazwa pochodzi od słowa "chechły", co z języka staropolskiego tłumaczy się jako "mokradła, podmokłe łąki". W latach międzywojennych z wiosek Chechło Stare i Chechło Nowe chciano utworzyć jedną gminę, jednak mieszkańcy nie wyrażali na to zgody.

Fakt ten potwierdza protokół z zebrania odbytego dnia 4 grudnia 1922 roku. Pomimo wielkich oporów  mieszkańców  gminy Chechło Nowe oraz po wieloletnich rozprawach sądowych, w których główną rolę odgrywał spór Chechła Nowego, Świerklańca i Chechła Starego o podział  majątku Związku Szkolnego, 1 kwietnia 1929 roku nastąpiło połączenie gmin.
Chechło Nowe do Plebiscytu na Górnym Śląsku z 1921 roku znajdowało się na obszarze państwa niemieckiego. Po Plebiscycie wraz z całym powiatem tarnogórskim przyłączone zostało do odradzającego się państwa polskiego. 

Sołtys: Anna Gruca
Miejsce urzędowania:
Dom Sportowca, ul. Leśna 3, 42-622 Nowe Chechło
II środa miesiąca od godz. 16:00 do 18:00
tel. 664-715-056, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Rada Sołecka: Bogdan Coder, Jakub Gatys, Anna Mlonek, Marta Sowińska