Zapraszamy na Dni Gminy Świerklaniec 2025
Miło nam poinformować, że po sześciu latach przerwy powrócą Dni Gminy Świerklaniec. Odbędą się 14 i 15 czerwca w zabytkowym Parku w Świerklańcu. Organizatorzy: Gmina Świerklaniec i Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu. Partner: Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu.
Co nas czeka?
14 czerwca (sobota)
15:00 - Przemarsz i koncert Górniczej Orkiestry Dętej KWK „Bytom”*
16:00 - Oficjalne otwarcie imprezy
16:30 - Koncert zespołu Irek Dziedzic Blues Project
17:15 - Koncert zespołu „Roboty na wysokości”
18:00 - Wesołe spotkanie kabaretowe z Joanną Bartel
19:30 - Koncert zespołu „Tukej”
21:00 - Koncert Wojciecha Cugowskiego
22:30 - Zabawa taneczna
Przez cały dzień strefa chill PKM Świerklaniec.
15 czerwca (niedziela)
15:00 - Program artystyczny grup dziecięcych
16:30 - Koncert zespołu „The Neighbors”
18:00 - Koncert zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”
19:00 - Dudek Live Drums & Gryfny Synek
20:00 - Koncert Pawła Gołeckiego
Przez cały dzień mobilne miasteczko rowerowe i show rowerowe Piotra Bielaka o godz. 17:45.
* Koncert Orkiestry Dętej KWK „Bytom” promujący Tradycje Kulturowe Górniczych Orkiestr Dętych z Górnego Śląska oraz projekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu „Synergia Dziedzictwa. MOC DĘTYCH – festiwal orkiestr górniczych” odbywający się w dniach 27-29.06.2025 r.
Prowadzenie imprezy: Marcin Gad
Kilka słów o artystach...
Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Bytom”
Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka to zespół z ponad stuletnią tradycją, założony w 1920 roku przez górnika Franciszka Gylę przy kopalni KWK Miechowice . Orkiestra łączy muzyków z dawnych orkiestr kopalnianych, takich jak KWK Miechowice, KWK Bobrek i KWK Centrum, tworząc od 1995 roku Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, koncertując zarówno w kraju, jak i za granicą, promując śląską tradycję muzyczną.
Zespół „Roboty na wysokości”
Powstał w 2008 roku w Katowicach. Ich debiutancki album, Studio Huta, ukazał się w 2010 roku. Po kilkuletniej przerwie, w 2023 roku, powrócili z nowym materiałem zatytułowanym Tryb Samolot. Ich muzyka łączy elementy alternatywy, indie i popu, charakteryzując się refleksyjnymi tekstami i melodyjnymi kompozycjami.
Zespół „Tukej”
Śląska formacja muzyczna łącząca funk, jazz i pop, śpiewająca po śląsku i po polsku. Ich utwór Twardy reset znalazł się na składance "Będzie głośno vol. 2" wydanej przez Polskie Radio. Zespół występował na jednej scenie z takimi artystami jak Nosowska, Miuosh, Mrozu czy Strachy na Lachy. W 2023 roku otwierali imprezę "Zrozumieć Śląsk" w gliwickiej Arenie, dzieląc scenę z takimi artystami jak Abradab, Grubson czy O.S.T.R. .
Wojciech Cugowski
Wokalista, gitarzysta i kompozytor, urodzony 11 lipca 1976 roku w Lublinie. Jest synem Krzysztofa Cugowskiego, legendarnego lidera Budki Suflera. W latach 1997–2018 był członkiem zespołu Bracia, który założył z bratem Piotrem. Po zakończeniu działalności grupy, w 2022 roku, wydał solowy album pt. "Nie czekaj na znak", prezentując swoją indywidualną twórczość i artystyczną niezależność.
Zespół „The Neighbours”
Grupa muzyczna z gminy Świerklaniec, która powstała z inicjatywy przyjaciół z sąsiedztwa, łącząc ich pasję do muzyki.
Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”
Znany i lubiany zespół folklorystyczny z sąsiedniego Radzionkowa. Prezentuje tradycyjne tańce, pieśni i stroje z różnych regionów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Występuje na licznych festiwalach w kraju i za granicą, promując polski folklor. W 2018 roku z okazji jubileuszu 45-lecia, zespół został nagrodzony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Paweł Gołecki
Paweł Gołecki – to pseudonim wokalisty Pawła Domagały. Jako muzyk debiutował w 1999 roku towarzysząc rodzinnemu zespołowi. Po kilku latach artysta założył własny zespół – Gołecki – który wydał łącznie 3 płyty. Obecnie artysta skupił się na solowej karierze. Piosenki Pawła Gołeckiego nieustannie pojawiają się na antenach śląskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych, telewizji TVS, jak też na antenach telewizji oraz audycji poświęconych muzyce disco-polo.
Co nas jeszcze czeka?
Oprócz samych Dni Gminy czekają nas imprezy towarzyszące. Będzie to bieg Pętla Chechelska dookoła Zalewu Nakło-Chechło, który planujemy 14 czerwca. Natomiast dzień wcześniej, w piątek 13 czerwca w ramach Dni Gminy Świerklaniec odbędzie się IV Letni Turniej Piłkarski Żaków Rocznika 2017.
Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka charytatywna na rzecz Kubusia.
Więcej informacji o Kubusiu.
Transport na Dni Gminy Świerklaniec
Dla mieszkańców gminy 14 i 15 czerwca PKM Świerklaniec zapewni bezpłatny transport do świerklanieckiego Parku.
Ważna informacja organizacyjna.
Podczas Dni Gminy Świerklaniec zmianie ulegnie dotychczasowy układ miejsc postojowych dla samochodów, a także dojazd do tych miejsc.
- Główna brama wjazdowa będzie zamknięta. Możliwość wjazdu będą mieli jedynie organizatorzy, wystawcy, artyści oraz goście posiadający zaproszenia.
- Miejsca postojowe zostaną zorganizowane w północnej części Park w Świerklańcu.
- Dojazd będzie odbywał od strony ul. Parkowej, przy restauracji Villa Park, a przed dojazdem do Agromy.
- Wyjazd z parkingu zorganizowany będzie drogą techniczną do ul. Tarnogórskiej (DK 78).
- Prosimy o dostosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz wskazówek inkasentów.
- Karta Mieszkańca Gminy Świerklaniec upoważnia do darmowego postoju na wskazanym parkingu.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!